5 zdań, które powinno usłyszeć każde dziecko od swoich rodziców

FullSizeRender

Szczęśliwe dzieciństwo to nie tylko wspomnienia ze wspólnego spędzonego czasu, zabaw i prezentów. To także słowa i zdania, które wypowiedziane w odpowiednim momencie, zostają nam w pamięci na zawsze.

Codziennie coś mówimy do naszych dzieci. Mówimy im, że mają zjeść obiad, posprzątać zabawki, grzecznie się zachowywać. Często nasze codzienne dialogi są bezsenowną papką zdań i rozkazów, która ani dziś, ani jutro nie będzie miała większego znaczenia. A już na pewno nie zostanie w pamięci naszych dzieci na stałe. Warto zwrócić uwagę na to co i kiedy mówimy do naszych pociech. Oto 5 zdań, które każdego dziecko powinno słyszeć od swoich rodziców.

 

1.Kocham Cię.

To zdanie nie podlega żadnym wątpliwościom. Kochamy swoje dzieci i nie bójmy się im o tym mówić. Nawet jeśli dziecko jest jeszcze malutkie i niewiele rozumie z mowy, mów mu to. Dzieci muszą to słyszeć. Na dzień dobry, na dobranoc. Niech zasypia szczęśliwe, spokojne i kochane.

2. Przepraszam.

Zdarza się, że i my jako rodzice nawalimy. Rozdepczemy ludzika z plasteliny czy niechcący zburzymy wieżę z klocków. Zdarza się też, że po prostu nas poniesie i wyładujemy swoją złość na dziecku. Nie bójmy się przepraszać. Jako rodzice nie jesteśmy ponad dziećmi, nie jesteśmy bardziej uprzywilejowanymi członkami rodziny. W rodzinie wszyscy jesteśmy równi i jeśli wymagamy od dziecka przepraszania za złe zachowanie, jesteśmy im winni to samo.

3. Wierzę w Ciebie.

Nie udało się zjeść obiadku bez rozwalania po całym stole? Znowu nie trafił piłką do bramki? Co za fajtłapa? Z takim podejściem to twoje dziecko daleko nie zajdzie. Jeśli ty w nie nie uwierzysz od samego początku, to ono nigdy samo nie uwierzy w siebie. Budujmy w dzieciach od urodzenia poczucie własnej wartości i możliwości. Wierzę w ciebie bo wiem, że ci się uda.

4. Nic się nie stało.

Wpadki się zdarzają, zwłaszcza dzieciom. Rozlany napój, podziurawione spodnie czy jedynka ze sprawdzianu. Zdarza się nawet najlepszym i większość z tych małych wypadków nie jest celowym działaniem dzieci. Nie krzyczmy, nie denerwujmy się, nie strofujmy. Nie wszystko w życiu zawsze idzie idealnie i dziecko musi to wiedzieć, musi także wiedzieć to, że drobne potknięcia to nic złego. Keep calm i nic się nie stało.

5. Zawsze możesz na mnie liczyć.

Dajmy dzieciom wsparcie. Dla małych dzieci jak i nastolatków, niektóre problemy, które dla nas wydają się błahe czy zabawne, dla nich mogą być przeszkodą nie do przeskoczenia. Nie wyśmiewajmy ani nie zostawiajmy ich samym sobie. Niech nasze dzieci już od małego wiedzą, że zawsze mogą na nas liczyć. To ułatwi im start w dorosłość i podejmowanie trudnych decyzji. Wsparcie rodziców jest nieocenione. Nie zapomnij przypomnieć czasem swojemu dziecku, że zawsze może na ciebie liczyć.

 

Podobał Ci się wpis?

Dołącz do mnie na Facebooku

i bądź na bieżąco! 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *